W środę 1 października 2014 r. wszystkie klasy I – III wybrały się do kina Centrum na lekcję multimedialną oraz film. Dzieci powitał aktor, pan Tomasz Kopczyk, który zapoznał uczniów z terminami związanymi z kinem oraz sposobami kulturalnego zachowania się podczas seansu. Dzieci poznały takie terminy jak: plakat, repertuar kina, reklama i zwiastun filmu. Obejrzały kilka zwiastunów filmów, których tytuły musiały odgadnąć. Ponadto dowiedziały się m. in., że kina różnią się między sobą – są tzw. kina multiplayer, imax, małe kameralne oraz 5D z inteligentnymi krzesłami, pozwalającymi przenieść się do świata filmu; na świecie jest 50 tys. kin, a najstarsze z nich znajduje się w Polsce, w Szczecinie i ma 105 lat.

Prowadzący pokazał bilet do kina (prezentacja multimedialna) i omówił informacje znajdujące się na nim. Dzieci miały możliwość praktycznego nauczenia się odszukania określonego miejsca na sali wg informacji zawartych na bilecie. Pod koniec prezentacji ,,przenieśliśmy” się do kabiny kinooperatora, który zdradził nam sekrety swojej pracy, zademonstrował projektor filmowy oraz taśmę filmową.

Kultura w kinie:

• przechodzimy przodem do osoby już siedzącej,

• zajmujemy właściwe miejsce,

• nie używamy telefonów komórkowych,

• nie rozmawiamy w trakcie filmu

• nie jemy produktów znajdujących się w szeleszczących opakowaniach.

Lekcja w kinie zakończyła się projekcją filmu pt. ,,Turbo”.

Wyjście było bardzo udane, wszystkim dzieciom sprawiło dużo radości.

Opracowała: A. Kalabińska